Búza

Búza

vagy rozs

37241d1352900154-180px-gabonacloseupMagyarországon a búza szerezhető be könnyebben, Amerikában a rozs, ezért ott az utóbbit, itt az előbbit használják gyakrabban, még nagyüzemi gombatermesztésnél is.

Takarmánybúza, főleg az idei a legmegfelelőbb, ennek még magasabb a nedvességtartalma mint a tavalyi aratásúnak. Takarmányboltokban beszerezhető.

Érdemes bio-búzát használni, ez kevésbé hajlamos az elfertőződésre. Bio boltokban beszerezhető.

Előáztatás

Célszerű egy teljes napon, vagy éjszakán át előáztatni, így az endospórák -néhány baktérium betokozódott, ellenálló formája – kikelhetnek, vegetatív állapotban elpusztíthatóvá válnak kuktázással.

Főzés

kb 40 perc – 1 óra főzés szükséges ahhoz hogy a szemek teljesen megszívják magukat vízzel.

Arra kell figyelni, hogy a szemek ne nyíljanak széjjel, de ne is maradjon száraz, lisztes a közepük, ezt pár szem szétnyomásával lehet ellenőrizni. Persze néhány szem mindig szétpukkan, mire a többség rendesen megszívja magát.

A túlfőzött, szétnyílt, nyálkás gabonaszemeket nehezebben szövi be a gomba és jobban ki is vannak téve a fertőzéseknek.

Csepegtetés

rye6_smallFőzés után célszerű lecsepegtetni és mattra szárítani a szemek felületét, ugyanis a rajtuk maradt vízfelesleg miatt kuktázás közben szétfőhetnek, amennyiben akkorra már elérték maximális nedvességtartalmukat.

Ha nem, akkor ez a vízmennyiség még segíthet is a nagyobb nedvességtartalom elérésében.Ilyenkor szokták gipszel (késhegynyi gipsz egy liternyi főtt búzához), vagy mésszel is bekeverni a szemeket, a gipsz a szemek tapadását akadályozza meg, a mész pedig kalcium utánpótlásként és pH bufferként szolgál.

A szemeknek mattnak, pergősnek kell lenniük, a tapadós nyálkás szemek később gondot okozhatnak.

Kuktázás

41J2WXVHVRL._SL500_AA280_Legnagyobb nyomáson (1.2 bar, 2-es fokozat) másfél óra kuktázás szükséges, ami a 1.2 bar elérése utántól mérendő.

Célszerű a kuktában hűlni hagyni őket, majd a kivétel után letörölni és alaposan összerázni, amíg csak pergő szemek maradnak benne.

Az összetapadt szemekből álló csomók jóval lassabban kolonizálhatók, ha sok lenne belőlük az valószínűleg a túlfőzésnek, a túl magas, vagy nem egyenletes nedvességtartalomnak köszönhető.

Összerázni ne felejtsük.

(Visited 3 166 times, 1 visits today)

2 thoughts on “Búza

  1. Visszajelzés: Gabonák | exkalapalatt

  2. Mitől lehet az, hogy a búza mindegyik üvegcsében egy idő után közönséges rothadás baci üti fel a fejét? Mindig figyelek rá, hogy ne főzzem túl, szárítom 1 napig a szemeket dupla törülközőn. Van, hogy elindul a kolonizálás, de egy idő után elfertőződik. Az üvegeket hipós mosószeres vízben áztatom és úgy mosom el. Utána telenyomom alkohollal még fertőtlenítés gyanánt, de idáig több mint 20 üvegnyit kellett megsemmisítenem… Tavalyi takarmánybúza, 24 óráig előáztatva. Kútvízzel csinálom, bár nem tudom ez mennyire mérvadó.

Vélemény, hozzászólás?

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .