Overlay
Ha a takaróréteg átszövése után nem megfelelők a körülmények(magas CO2 szint, meleg, sötét) a micélium termőre fordulásához, akkor a vegetatív szakaszt tovább folytatva elkezdi beszőni, kolonizálni a takaróréteget is, így az elveszti a takaró szerepét és a táptalaj részévé válik. Ez extrém esetekben, rossz körülmények főleg száraz levegő vagy huzat esetén odáig fajulhat, hogy a micélium levegőre került rétege elkezd bőrösödni, azaz sztrómát képez, hogy megvédje a kultúra többi részét a kiszáradástól. A sztrómásodott micéliumot aztán nehezen lehet termőre bírni, a termés nem lesz egyenletes, a vízutánpótlás is nehézkes lehet.
Enyhe overlay-nek tekinthető az is, ha néhány helyen vagy azért mert vékonyabb volt a takaróréteg, vagy azért mert agresszívebb volt az alatta lévő törzs, esetleg mert a takaróréteg keverék nem homogén, vagy nedvességtartalma nem egyenletes, hamarabb átszövi egy foltban a takarást, -és mivel a termesztő még nem indította el a pinnelést a szellőzés emelésével, hőmérséklet csökkenéssel, fénnyel- vegetatív állapotban marad, és tovább folytatva a szövést sűrű gombaszövettel fedi be azon a folton a takaróréteget amit így nehezebb lesz locsolni, hamarabb vagy később fordul termőre a többi részhez képest ezért a terméshullám sem lesz egyenletes.
Az túl korai foltokat ezért patch-elni szokták, azaz újra betakarják egy kis takaróréteggel, így mire ezt a foltot megint átüti, a kultúra többi része is átszövi az eredeti réteget, így a hullám újra egyenletes lehet.
Az overlay okai:
- Ha pinnelés túl későn indul meg.
- A primordia képzés megindítható szellőztetéssel, hőmérséklet csökkentéssel, napi pár órás fénnyel. Ha ezek a körülmények nincsenek meg időben, a micélium vegetatív állapotban marad és folytatja a szövést, ahelyett hogy elkezdene termőre fordulni. Kókuszrost használatánál hamarabb kell indítani, mint más takarórétegeknél mert hamarabb szövődik.
- Helytelen öntözés/víz pótlás.
- Ez egy olyan dolog aminek a helyes használatát csak gyakorlással lehet elsajátítani. A víztartalomra vonatkozóan a telítettségi szintet kell elérni, de nem szabad túllépni azt! Soha nem szabad a táptalajt közvetlenül permetezni! Egy bizonyos távolságból felfelé permetezz és hagyd a finom permetet lehullni a sütikre, casing-re különben az erős vízpermet még sztrómásodást is okozhat.
- Ha néhol túl vizes a takarás ott a mici nem fog átütni, ha túl szára akkor sem, így az egyenletes nedvességtartalom kritikus lehet.
- Monotube TEK-eknél gyakran a túlöntözés okozza a problémát, a takaróréteg folyton párolog ami a doboz tetején és oldalán lecsapódva lefolyik most már viszont a táptalaj alá, ami így álló vízben könnyen elfertőződhet.
-
Alacsony páratartalom.
- Több nedves perlit, ha terráriumról van szó, vagy gyakoribb permetezés segíthet.
- Az is előfordulhat hogy a gyakori vagy sokáig tartó szellőztetés alatt a páratartalom kritikus szint alá csökken, és egyébként az erős, direkt légmozgások -pl egy ventillátor a takaróföldre állítva )- sztrómásodást okozhat, hiába 100%-os bent a páratartalom.
- Huzamosabb idejű magas CO2 szint. (szellőztetés hiánya)
- Szellőztetés hiánya, vagy több szellőztető nyílás applikálása. Monotubnál, ha a szellőzőnyílások polifillel vannak tömve sokat számíthat, hogy a helységben van e légmozgás, pl egy ventillátor, mivel az ez által keltett nyomás már elég lehet ahhoz, hogy a polifilen keresztül átjusson a levegő, ami egyébként gyakran nem történik meg.
- Sztróma típusú törzs (gombacsalád).
- Vannak sztróma képzésre hajlamosabb törzsek, nem lehet velük mit kezdeni, másik kultúrával kell kezdeni.
-
A sztrómás, bőrösödött típus könnyebben termőre fordítható, ha egy kis takaróanyaggal való újbóli letakarás után megsértjük a felületét pl egy tiszta villával. Meg kell kapirgálni kicsit, így a bőrösödött rész fellazul, ezután, ha már a körülmények is megfelelőek hozzá könnyebben termőre fordul.
Az enyhébb overlayeket patch-eléssel lehet elintézni ha egyáltalán szükséges.
A primordia képzést már akkor el lehet indítani mikor a takaróréteg felkerült, de ilyenkor érdemes a szokásosnál vékonyabb réteget alkalmazni.
Kókuszrost használatnál hamarabb kell beindítani a primordia képződést, valamint több vermikulitot vagy macskaalmot illetve kevesebb kókuszrostot kell használni vagy akár egyből termőre fordítani a kultúrát mihelyst a takarás felkerült, így nem okoz gondot a korai szövés.
Az hogy mi minősül overlaynek nagyon sok mindentől függhet, úgy a fajtától, törzstől, takarórétegtől, vastagságától, víztartalmától mint még sokminden mástól is, így az hogy pontosan mikor kell beindítani a termést esetenként teljesen változó.
Köszönet Vouge-nak a fordításért